Dane kontaktowe "SKLEJKA-PISZ PAGED S.A.
Dane kontaktowe PAGED SKLEJKA S.A.
Opis:

Materiał drzewny warstwowy prasowany na gorąco pod wysokim ciśnieniem wytwarzany z fornirów bukowych lub brzozowych powlekanych specjalnymi żywicami fenolowymi. Cienkie arkusze fornirów nasączane są żywicą, która przenika do struktury komórkowej drewna. Następnie w fazie prasowania w wysokiej temperaturze następuje jej utwardzenie. Dzięki temu otrzymany materiał ma znacznie wyższe właściwości fizyczne i mechaniczne niż drewno wyjściowe. Jest to specjalne tworzywo drzewne o bardzo wyjątkowych właściwościach mechanicznych i użytkowych, bardzo twarde i trwałe. Stosowany jest tam, gdzie wymagana jest odporność na trudne warunki eksploatacyjne: od kół zębatych przekładni, poprzez rolki i ślizgi podajników przemysłowych, blaty obrabiarek do drewna. Wyjątkowa budowa lignofolu zapewnia również ochronę przed promieniowaniem, co jest wykorzystywane w niektórych zastosowaniach medycznych i wojskowych. Jednak lignofol nie jest tylko materiałem do zastosowań przemysłowych. Pomimo swojej twardości daje się stosunkowo łatwo obrabiać, w związku z czym wykorzystywany jest do produkcji elementów galanterii drzewnej i innych.

Produkujemy go w trzech odmianach, jako:

  • lignofol arkuszowy
  • lignofol samosmarowny
  • lignofol DELTA

Lignofol arkuszowy
Jest to tworzywo drzewne otrzymywane przez sklejanie na gorąco pod wysokim ciśnieniem fornirów z drewna bukowego o grubości 0,8 mm klejem fenolowo-formaldehydowym w roztworze wodnym. W zależności od kierunku włókien w sąsiednich warstwach produkowany jest lignofol arkuszowy krzyżowy (sąsiadujące warstwy są układane pod kątem prostym względem siebie) oraz lignofol arkuszowy równoległy wzmocniony (kolejne forniry są układane włóknami w tym samym kierunku, za wyjątkiem kilku warstw ułożonych prostopadle dla wzmocnienia całej płyty). Ciekawostką jest to, że w przeciwieństwie do zwykłych sklejek oraz wbrew intuicji, lignofol równoległy wzmocniony ma lepsze właściwości mechaniczne niż lignofol krzyżowy. Wynika to z faktu, że w procesie formowania, płyty lignofolu prasowane są przy bardzo wysokich ciśnieniach do 20 MPa i krzyżowa konstrukcja sprawia, że włókna nie dają się tak łatwo
upakować w czasie prasowania, jak to ma miejsce w przypadku układu równoległego.

Lignofol samosmarowny
Jest to tworzywo drzewne otrzymywane przez sklejanie na gorąco pod wysokim ciśnieniem fornirów z drewna bukowego
o grubości 0,6 mm powlekanych klejem składającącym się z żywicy fenolowej z dodatkiem m.in. oleju maszynowego.
Stosowany jest w sytuacjach wymagających ograniczenia tarcia, na przykład na panewki wałów maszyn. Produkowany jest w dwóch odmianach: o budowie krzyżowej i o budowie równoległej wzmocnionej.

Lignofol DELTA
Jest to tworzywo drzewne otrzymywane przez sklejanie na gorąco pod bardzo wysokim ciśnieniem fornirów z drewna brzozowego o grubości 0,5 mm klejem fenolowo-formaldehydowym w roztworze spirytusowym. Jest to specyficzny rodzaj lignofolu o właściwościach lepszych od lignofolu arkuszowego, przeznaczony głównie do specjalnych zastosowań w przemyśle lotniczym.

Parametry
Formaty standardowe 1000 x 1500 mm inne po uzgodnieniu
Grubość 5 - 120 mm
* Inne parametry na zamówienie, skontaktuj się
Szukasz innego produktu?